510,00 рсд
Опис
F BOOK (PREKO CRTE) – BILJANA KOSMOGINA
Kornet i Karpos / Broj strana: 177 / Godina izdanja: 2009.
“Kosmogina je queer kraljicabeogradske književne scene, pobjednica natječaja za queer priču (Porno star) u Zagrebu 2004. Već dugi niz godina piše science fiction i erotske priče, a njezina priča Hilandarska maja
uverštena je u antologiju srpske kratke priče Casablanca Serba talijanske nakladne kuće feltrinelli. 2003….”
“Kada me predstave kao pravu srpsku porno spisateljicu ili kraljicu beogradskog asfalta mene to ne vređa, već zabavlja. Bavim se tabuiziranim temama, promišljam na temu Erosa i Tanatosa, pa samim tim iz jednog identiteta skačem u drugi.
Ne ograničavam se u mislima, delovanju i pisanju, niti prihvatam opšta društvena pravila korektnog izražavanja i ponašanja. Heteronormativni odnosi su dosadni, jer je to od pamtiveka prežvakavana priča i nemi je krajnje neafirmativna da tu istu temu ispiram kao i svi ostali. Queer identitet mi je najbliži upravo stoga što ga je teško definisati, iako ga po default-u svi vezuju za homoseksualnost.č
O Kosmogini
Književna biografija Kosmogine počinje erotskom pričom “Predeli požude” u časopisu “Duga” 1989. godine. Uplivom u naučnu fantastiku Kosmogina dobija nagradu za najbolju priču Srpskog društva za naučnu fantastiku 2000, za priču “Hilandarska maja”, iz zbirke grupe autora “Nova srpska OFF i SF priča”. Prevedena na italijanski, ova priča je uvršćena u antologiju srpske proze Casablanca serba, izdavač Feltrinelli – Milano, 2003.
Od 2000. godine Kosmogina se bavi istraživanjem na polju seksualnosti (eseji na temu istopolne i transrodne seksualnosti, od kojih je esej “Transvestizam kao individualna različitost”, nagrađen 2003. godine na konkursu “Ulaznica” Gradske narodne biblioteke u Zrenjaninu) i queer umetnošću (nagrada za najbolju priču Queer Zagreb festivala 2004. godine – “Porno star”).
U Srbiji i regionu objavljuje priče, kritike, osvrte, eseje i intervjue, u časopisima i na web portalima za književnost, naučnu fantastiku i kulturu, na sajtovima LGBT zajednica, kao i drugih aktivističkih organizacija. (Galaksija, Profemina, Naš trag, Pop kult, Znak Sagite, Urban Bug; Gay(to)2, Seecult, Queer Zagreb, Zarez, cunterview.net, kupus.net, booksa.hr, kulturpunkt.hr, Anti-trafiking centar, Gay-Serbia, Queeria, GayEcho, Queer Beograd, Art-anima, Narobe (Slo), HellyCherry, Poezin, Književnost.org…). Kosmogina je rodonačelnica novog pristupa literaturi i erotskoj umetnosti, u kom dominiraju: parodija stvarnosti, oštra društveno-politička kritika, antifašističke i antidiskriminativne poruke, borba za ženska i manjinska prava, uz otklon od svih seksualnih i društvenih tabua. Redovna je učesnica literarnih i umetničkih festivala u regionu, na kojima izvodi samostalne i grupne multimedijalne performanse. Članica
je umetničke grupe ArtEQ iz Beograda, sa kojom je bila deo internacionalnih pozorišnih ansambala
Kosmoginina zbirka fantastično-erotskih priča F book objavljena je 2009. godine, u izdanju izdavačkih kuća Kornet i Karpos iz Beograda. Na Internacionalnoj slavističkoj konferenciji “Tabu široko otvorenih očiju”, na Institutu A. Mickieviča u Poznanju (Poljska), u decembru 2009. godine. F book je predstavljena u naučnoj studiji o obaranju
jezičkih i tematskih tabua u književnosti. http://wiedzaiedukacja.eu/archives/27978 06. oktobra 2010. u sklopu podrške Paradi ponosa u Beogradu, predstavljena je njena autorska izložba fotografija lezbejsko-erotske umetnosti, prva u istoriji Balkana uz istoimeni multimedijalni performans “Kosmoginatrix”. (fotografkinja: Biliana Rakočević), Na beogradskoj sceni aktivno izvodi poetske performanse: Pesničenje, Poetski klabing, XP Poezin, Crta… U julu 2011. uz grupu Poezin nastupa na festivalu Exit (Novi Sad) na Agora stejdžu u poetskom event-u “Napušavanje” sa blokom svoje poezije . 2011. februar – U Antologiji srpske proze objavljenoj u Nemačkoj, uvršćena je i Kosmoginina priča Porno Star, a knjiga je predstavljena je u martu na sajmu knjiga u Lajpcigu; Der Engel und der rote Hund, Kurzprosa aus Serbien, herausgegeben von Prof. Angela Richter, Edition Noack & Block, Frühjahr 2011. Berlin.
2011. mart – U Antologiji srpske proze, u ediciji “Spajder” izdavačke kuće MM iz Prištine, NGA BEOGRADI, ME DASHURI (“Iz Beograda, s ljubavlju”), prevedenoj na albanski jezik, objavljena je Kosmoginina priča Porno Star. Antologija sadrži tri predgovora o savremenoj književnoj sceni u Srbiji i na Kosovu Saše Ćirića, Saše Ilića i Jetona
Neziraja. Priče savremenih autorki i autora iz Srbije podeljene su u poglavlja: “Modri u licu” (Të mavijosur në fytyrë), “Porno banda”, “Ružičasti flamingosi” (Flamingot e kuqrremtë) i “Širom zatvorenih očiju” (Sytë hapekrah të mbyllur).
LINKOVI
Suizdavač Karpos
natpisi i intervjui
na slovenačkom
na hrvatskom
multimedija
SeeCult
Hellycherry
Kosmogina o trešu, umetnosti i političkoj pornografiji u intervjuu sa Minjom Bogavac za Poezin
Knjiga intervjua sa autorima ex-Yu republika: Paralelni vrtovi, (Mirovne sveske 5, Hr)
Intervju sa Darijom Žilić
2011. od juna meseca Kosmogina je uz najrenomiranije književne autorke i autore Balkana, sa svojim tekstovima zastupljena na sajtu Maribor Evropska prestonica kulture 2012. u kolumni “Perspektive in refleksije”.
Повезани производи
-
Акција!
Срцеград – Светлана Митровић Ћосић
990,00 рсдОригинална цена је била: 990,00 рсд.790,00 рсдТренутна цена је: 790,00 рсд. Додај у корпу -
TOBIĐENJA DUŠO MOJA – IVAN TOBIĆ
Прочитајте још -
TUESDAYS AT TWO – BELGRADE WRITERS
800,00 рсд Додај у корпу -
УЗЕО САМ ШТАП И ПОЧИСТИО МРВЕ ОД БРУСКЕТА – АЛЕКСАНДАР БЕЛЧЕВИЋ
510,00 рсд Додај у корпу
Leave a Reply